Home » Articole » Iohannis, prima reacție la criza din Orientul Mijlociu: ”Singura soluție este o abordare calmă, diplomatică / Sunt o serie de cetățeni români expuși în zonă”

Iohannis, prima reacție la criza din Orientul Mijlociu: ”Singura soluție este o abordare calmă, diplomatică / Sunt o serie de cetățeni români expuși în zonă”

Iohannis, prima reacție la criza din Orientul Mijlociu: ”Singura soluție este o abordare calmă, diplomatică / Sunt o serie de cetățeni români expuși în zonă”
Sursa: Administrația Prezidențială
Ascultă articolul

Președintele Klaus Iohannis a declarat marți că România vrea o rezolvare diplomatică a crizei din Orientul Mijlociu și a spus că ”situația din Irak ne privește, fiindcă noi avem foarte mulți cetățeni români care trăiesc și muncesc în zona Orientului Mijlociu”.

Iohannis a adăugat că parteneriatul Strategic cu SUA ”este solid și funcționează foarte bine”, arătând că scutul antirachetă de la Deveselu ”este o parte a sistemului defensiv NATO și este foarte bine că funcționează optimal”.

- articolul continuă mai jos -

Declarația integrală a președintelui Iohannis în timpul vizitei efectuate în Germania:

”Parteneriatul Strategic cu Statele Unite este solid și funcționează foarte bine, iar scutul de la Deveselu este o parte a sistemului defensiv NATO și este foarte bine că funcționează optimal. Aici nu văd niciun fel de probleme, însă trebuie să fim realiști. Situația din Irak ne privește, fiindcă noi avem foarte mulți cetățeni români care trăiesc și muncesc în zona Orientului Mijlociu, avem oameni și în Irak, avem oameni și în alte țări din zonă, știți foarte bine. Avem reprezentanțe și, în acest sens, sunt o serie de cetățeni români expuși în zonă. Ne preocupă și vom lua toate măsurile pentru a fi un sprijin real dacă este nevoie. Pe de altă parte, avem și noi militari în Irak, staționați, care fac parte din forțele NATO care participă în diferite proiecte de pregătire. Sunt instructori care sunt din partea noastră acolo și, evident, siguranța lor ne preocupă. O parte din militarii noștri au fost deja relocați. Deci tema este foarte importantă pentru noi. Eu personal îi acord foarte multă atenție. Sunt în contact permanent cu Guvernul și în special cu miniștrii care se ocupă de aceste chestiuni, în speță Externele și Apărarea, și sunt convins că singura soluție pentru această criză care a apărut – nu putem să îi spunem altfel – este o abordare calmă, diplomatică, o descaladare, cum se numește, și revenirea la un calm în această zonă”.

Sursa foto: Administrația Prezidențială

Știri video

Comentarii
  • Revenire la calm in zona? Ce banc bun. Cand a fost calm acolo? Poate cand erau dinozauri era ceva mai calm. Cine merge sa lucreze acolo stie ca riscurile sunt mari, dar si banii sunt multi.

  • radu nicolau

    Bine ca nu mai este Dancila prim-ministru, ca imi inchipui ce reactie ar fi putut avea. Probabil ca ar fi avertizat Iranul si SUA, ca daca nu se potolesc, ea va propune consiliului ONU sa fie dati afara din UE. Mai mult, i-ar fi amenintat cu sanctiuni pe linia importului de alimente, din spatiul OPEC si cu trimiterea de trupe de mentinere a pacii, pe granita comuna dintre cele doua state.

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole