
Ilie Bolojan: PSD și PNL au responsabilitatea să corecteze lucrurile care s-au acumulat în mod greșit
Partidul Social Democrat şi Partidul Naţional Liberal „au responsabilitatea să corecteze lucrurile care s-au acumulat în mod greşit” în guvernările pe care le-au girat, a declarat marţi preşedintele interimar Ilie Bolojan, transmite Agerpres.
Susține G4Media. Click AICI pentru a redirecționa 3.5% din impozit - online, gratuit și simplu.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
„Această situaţie în care este România este dată sigur şi de modul în care partidele care au guvernat până acum au gestionat ţara noastră. Şi PSD şi PNL cred că au o responsabilitate principală pentru această situaţie şi e normal din punctul meu de vedere să încerce să corecteze lucrurile care s-au acumulat în mod greşit, având în vedere şi capacitatea parlamentară pe care o au şi dificultatea de a face o majoritate”, a spus acesta la Antena 1.
Bolojan a detaliat situaţia actuală din România.
„Dacă suntem corecţi cu noi şi cu românii, trebuie să recunoaştem că principalul element de dificultate al ţării noastre în momentul de faţă este criza bugetară în care ne găsim. Această criză bugetară vine din anii trecuţi, vine din decizii care au fost luate, multe – de exemplu creşteri de pensii sau de salarii, de investiţii care au fost adoptate de guvernele anterioare – avem o dificultate legată de finanţarea acestui deficit, pentru că noi trebuie să luăm credite şi avem o dificultate majoră legată de menţinerea ratingului României în aşa fel încât să putem lua credite în continuare, să fim o ţară de încredere în care se poate investi”, a afirmat Bolojan.
El a discutat şi despre perspectiva unui premier după alegerile prezidenţiale.
„Imediat după aceste alegeri este nevoie, pentru că avem o presiune de timp, să se formeze o majoritate parlamentară care să susţină un premier. Problema nu este să vrei tu să ocupi o funcţie, indiferent cine este persoana respectivă, ci să existe o majoritate care să susţină un anumit format şi din păcate această majoritate nu este foarte uşor de format, pentru că Parlamentul României este pulverizat din punct de vedere politic. Niciun partid nu are o pondere mai mare de 23% şi suntem în situaţia în care pentru a forma practic o majoritate stabilă – pentru că doar un astfel de guvern poate trece România prin această perioadă dificilă care va urma – trebuie format din trei-patru partide în aşa fel încât să ai o majoritate stabilă. Asta e o condiţie importantă”, a afirmat Bolojan, care a subliniat importanţa susţinerii pe care preşedintele României o dă unui candidat la funcţia de şef al Executivului.
Preşedintele interimar a pus accent pe asumarea responsabilităţii inclusiv de către partidul pe care l-a condus – PNL.
„Eu sunt foarte de acord ca atât eu, cât şi partidul pe care eu l-am reprezentat până în această perioadă de interimat – are responsabilitatea, pentru că a contribuit şi el la această situaţie neplăcută în care este România, să nu dezerteze de pe acest front al răspunderii şi să participe la aceste negocieri – şi sunt de acord să ne asumăm toată responsabilitatea pentru a face parte dintr-o formulă de guvernare care să dea un Guvern stabil. Nu doar premierul este important, este importantă o echipă puternică, în aşa fel încât fiecare partid să îşi trimită cei mai buni oameni pe care îi are, care să facă fiecare în domeniul lui maximul posibil în condiţiile date”, a spus Ilie Bolojan.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank© 2025 G4Media.ro - Toate drepturile rezervate
Acest site foloseşte cookie-uri.
Website găzduit de Presslabs.
2 comentarii