Home » Articole » Expediţia care comemorează prima circumnavigaţie a globului va fi reluată săptămâna viitoare

Expediţia care comemorează prima circumnavigaţie a globului va fi reluată săptămâna viitoare

Expediţia care comemorează prima circumnavigaţie a globului va fi reluată săptămâna viitoare
Sursa foto: Unsplash/ Marc Wieland
Ascultă articolul

O călătorie care îşi propune să aducă un omagiu primei circumnavigaţii a globului, dusă la îndeplinire de marinarul spaniol Juan Sebastian Elcano, va fi reluată la 15 decembrie, după ce prima tentativă, din 2023, s-a soldat cu un eşec în urma scufundării ambarcaţiunii în zona insulei Guam, transmite vineri agenţia de știri EFE, citată de Agerpres.

- articolul continuă mai jos -

Expediţia va începe în Sanlucar de Barrameda (sudul Spaniei) şi va trece prin locuri emblematice precum San Juan, din Puerto Rico, Cartagena de Indias sau Canalul Panama, a anunţat vineri Asociaţia Pritenilor Marilor Navigatori şi Exploratori Spanioli (AGNYEE).

Noul velier, Fénix, cu o lungime de 21 de metri şi două catarge, va înlocui velierul Pros, care a fost scufundat de un taifun, în zona insulei Guam, în mai 2023.

De această dată, călătoria cu barca cu pânze în jurul lumii se preconizează că va dura 15 luni, potrivit declaraţiilor făcute pentru EFE de Pepe Sola, preşedintele AGNYEE, căpitanul navei şi promotorul proiectului.

Prima expediţie a început în 2019, cu ocazia celui de-al cincilea centenar al primei călătorii în jurul lumii, şi a totalizat 25.000 de mile, urmând ruta primei circumnavigaţii.

Velierul va trece, de asemenea, prin Hawaii, Mactan – insula din Filipine unde a murit navigatorul Fernando Magellan, căpitanul portughez care a pornit în prima călătorie în jurul lumii -, dar şi prin Tidore şi Ternate, sosirea fiind prevăzută în Spania în primul trimestru al anului 2027.

Acest proiect îşi doreşte să reunească eforturile instituţiilor, companiilor şi persoanelor pasionate de istoria maritimă spaniolă şi de navigaţie, potrivit asociaţiei, care consideră călătoria drept o oportunitate unică de a asocia valorile explorării, culturii şi durabilităţii cu o realizare ce a schimbat lumea.

„Nu renunţăm. Vrem să ducem la bun sfârşit această expediţie şi să continuăm să răspândim moştenirea lui Elcano”, a declarat Sola.

Expediţia lui Magellan şi a lui Elcano (1519-1522), prima circumnavigaţie a globului, este considerată unul dintre principalele repere din istoria maritimă. Aceasta a fost dusă la bun sfârşit de Elcano, după ce căpitanul portughez a murit într-o confruntare cu locuitorii nativi din Filipine.

Știri video

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole