
Erdogan joacă tare: anunță că nu va aproba aderarea Finlandei şi Suediei la NATO și le cere celor două țări să nu-și trimită diplomații la Ankara pentru negocieri
Preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a declarat luni că nu va aproba aderarea Finlandei şi Suediei la NATO, informează Reuters şi AFP, citate de Agerpres. El a adăugat că nu este cazul ca delegaţii ale celor două ţări să vină în Turcia pentru a-l convinge.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Liderul de la Ankara a reluat într-o conferinţă de presă afirmaţia că Suedia este un „incubator” de organizaţii teroriste şi a adăugat că există terorişti chiar în parlamentul de la Stockholm.
Ankara susţine că Suedia şi Finlanda adăpostesc persoane legate de grupuri considerate teroriste, cum ar fi Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK), şi discipoli ai clericului musulman Fethullah Gulen, acuzat de Turcia că a coordonat puciul nereuşit din 2016.
„Cum putem avea încredere în ei? (…) Nu vom ceda în privinţa aderării la NATO a celor care aplică sancţiuni împotriva Turciei”, a mai spus Erdogan.
Președintele Erdogan a adoptat în ultimii ani o politică duală față de aliații occidentali și SUA, jucând deseori de partea Rusiei. După declanșarea războiului din Ucraina, Turcia a refuzat să se alăture sancțiunilor internaționale și a încercat să joace rolul de mediator. (Photo by Pavel Golovkin / POOL / AFP)
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
42 comentarii