Home » Analize » Departamentul de Stat al SUA a aprobat vânzarea către Arabia Saudită a 280 de rachete în valoare de aproximativ 650 de milioane de dolari

Departamentul de Stat al SUA a aprobat vânzarea către Arabia Saudită a 280 de rachete în valoare de aproximativ 650 de milioane de dolari

Departamentul de Stat al SUA a aprobat vânzarea către Arabia Saudită a 280 de rachete în valoare de aproximativ 650 de milioane de dolari
sursa foto: Twitter/ Antony Blinken
Ascultă articolul

Departamentul de Stat al SUA a aprobat vânzarea potenţială către Arabia Saudită a 280 de rachete aer-aer AIM-120C, un acord în valoare de până la 650 de milioane de dolari, a anunţat joi Pentagonul, relatează Reuters.

Vânzarea este prima tranzacţie militară majoră cu o ţară străină de la începutul administraţiei Biden, care a adoptat o politică de a vinde numai arme defensive aliatului din Golf.

- articolul continuă mai jos -

Departamentul de Stat a aprobat vânzarea pe 26 octombrie, a declarat un purtător de cuvânt al instituţiei.

El a adăugat că vânzarea de rachete aer-aer vine după „o creştere a atacurilor transfrontaliere împotriva Arabiei Saudite de-a lungul anului trecut”.

sursa: Agerpres.ro, sursa foto: Twitter/ Antony Blinken

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole