
De ce a lipsit Xi Jinping de la summitul BRICS din Brazilia: s-a simțit jignit de soția președintelui brazilian, care l-a criticat pentru derapajele Tiktok
Analiză Il Corriere Dela Sera, preluată de Rador:
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
Summitul BRICS din Rio de Janeiro trebuia să marcheze un alt succes internațional pentru Inácio Lula da Silva. Președintele brazilian este unul dintre membrii fondatori ai grupului, care, de la cele cinci țări inițiale (Brazilia, Rusia, India, China și Africa de Sud), s-a extins acum pentru a include Arabia Saudită, Egipt, Etiopia, Emiratele Arabe Unite, Iran, Indonezia și își propune să contrabalanseze influența G7, dominat de Statele Unite și aliații săi occidentali.
Lula îl pregătise cu grijă, transformându-l într-un eveniment așteptat cu nerăbdare în contextul războiului comercial declanșat de Trump și al conflictelor care zguduie lumea, de la Ucraina până în Orientul Mijlociu. „Va fi cel mai bun summit de la crearea BRICS”, anunțase el puțin imprudent. Iată că nu mai este.
De fapt, petrecerea a fost stricată, diminuându-i importanța, de dezertarea acționarului majoritar, președintele chinez Xi Jinping, care nu lipsise niciodată de la întâlnire în cei 12 ani de când se află la putere. Și, deși este adevărat că nici Vladimir Putin nu va fi prezent, în cazul său era de așteptat, având în vedere mandatul de arestare al Curții Penale Internaționale pe numele său: în acest caz Brazilia, care este membră a tribunalului de la Haga, ar fi fost obligată legal să-i pună cătușe la mâini.
Astfel, adevărata știre a summitului a devenit absența lui Xi Jinping. Dar și mai interesant este motivul pentru care liderul Dragonului a decis să nu participe. Cherchez la femme. Și nu orice femeie. Ci pe Rosangela Lula da Silva, prima doamnă a Braziliei, mai cunoscută şi sub numele de Janja. Care se pare că l-ar fi jignit grav pe președintele chinez.
S-a întâmplat pe 13 mai, în timpul cinei de stat care a încheiat vizita în China a lui Lula și a soției sale, însoțiți de cei mai importanți lideri de afaceri brazilieni. O călătorie reușită, încununată de semnarea unor acorduri de investiții chineze în valoare de miliarde de dolari. Totul decursese ca pe roate, toasturile fuseseră ținute, banchetul era aproape terminat.
Când, dintr-o dată, înainte de desert, a avut loc o încălcare a protocolului: Janja a ridicat mâna, luând cuvântul. Și adresându-se lui Xi Jinping, care stătea lângă ea, a lansat o critică dură la adresa rețelei de socializare chineze TikTok, al cărei algoritm, potrivit ei, favorizează opiniile de extremă dreapta și în plus, poate fi şi foarte dăunătoare copiilor.
Cei care au participat la cină spun că în sală s-a simţit imediat un fior rece. Peng Li-yuan, soția lui Xi Jinping, a părut deosebit de stânjenită, numind izbucnirea doamnei Lula o„lipsă de respect” față de soțul ei. Președintele brazilian a confirmat că soția sa a luat cuvântul în timpul banchetului, dar că nu a fost nimic ciudat și că Xi a fost de acord că „Brazilia poate alege regulile pe care le preferă”. Poate fi adevărat, numai că absența lui de la summit se simte ca o palmă.
Chestiunea, pe lângă faptul că a stricat zenul summitului BRICS, a reaprins controversele asupra Janjei, care nu a acceptat niciodată rolul pur ceremonial al primelor doamne ale Braziliei.
În vârstă de 58 de ani, de profesie sociolog, a spus mereu ce avea de spus, cerând, de exemplu reguli stricte pentru rețelele de socializare și atrăgându-şi furia lui Elon Musk și a companiei, la care a răspuns cu aceeași monedă.
Aşa cum s-a întâmplat în timpul G20 brazilian din 2024, când într-o transmisiune TV în direct a spus: „Nu mi-e frică de tine, la dracu’ cu Elon Musk”.
Traducerea Rador: Cătălina Păunel
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.