Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Marcel Ciolacu, președintele interimar al PSD, a anunțat miercuri că partidul pe care îl conduce va depune o moțiune de cenzură imediat după ce încetează starea de alertă. Având în vedere că prelungirea stării de alertă pentru 30 de zile a început pe 17 iunie, înseamnă că moțiunea de cenzură ar urma să fie depusă pe 17 iulie. Ciolacu a mai spus că parlamentarii PSD încep deja redactarea moțiunii și strângerea de semnături.
Motivul moțiunii? Faptul că guvernul a prelungit starea de alertă cu 30 de zile fără să consulte Parlamentul, mișcare despre care Ciolacu a spus că este ”un abuz”.
Șeful interimar al PSD a mai spus că va ataca la Curtea Constituțională hotărârea de guvern adoptată marți prin care guvernul a prelungit moțiunea de cenzură.
Guvernul a decis marți, prin hotărâre, prelungirea stării de alertă pentru încă 30 de zile, începând din 17 iunie, și a informat Parlamentul în legătură cu această decizie, fără ca legislativul controlat de PSD să poată interveni asupra actului normativ. Motivul? O scăpare din Legea 55/2020, care arată la articolul 4 (alineatul 1) că ”Starea de alertă poate fi prelungită, pentru motive temeinice, pentru cel mult 30 de zile, prin hotărâre a Guvernului, la propunerea ministrului Afacerilor Interne”.
psd vrea sa puna mana pe miliardele de la UE, cu pretul viitorului Romaniei
Milioanele alea nu vin cu sacoșa, cum speră pesedacii. Nici nu se mișcă din conturile UE până nu există proiect/proiecte avizate favorabil de UE.
@nahir,ia intreaba-l pe IPS Spagoveanu cum sta treaba cu proiectele pe fonduri UE,ca stie EL o reteta miraculoasa de sifonat bani europeni(de la satanisti)si cu imunitate la lege.
Ciolacu primul ministru barbat dupa dancila
Nu mai scapam o data de jigodiile astea… Cu 4 5 luni inainte de alegeri, asta este cel mai important lucru. Sa bagam tara in haos! Nu e suficient ca si asa suntem haosati cu viata, naturali.
Adica prin noiembrie, ca la cum a inceput Covidut-19 sa-si faca de cap…
si cine-l impiedica pe orban sa dea prelungire dupa prelungire?
Legea, ai voie la o singura prelungire.
Se poate prelungi date ori vor ei, singura limita e 30 zile / prelungire
Santaj continuu.
Păi măi ciolanule, uite ce scrie la Art.3 al Legii 55/15.05.2020 pritocită de onor toată pesedăcimea și sateliții lor alde+udmr : ”(1) Starea de alertă se declară la nivel local, județean sau național, atunci când analiza factorilor de risc indică necesitatea amplificării răspunsului la o situație de urgență, pentru o perioadă limitată de timp, care nu poate fi mai mare de 30 de zile.
(2) Starea de alertă poate fi prelungită ori de câte ori analiza factorilor de risc indică necesitatea menținerii răspunsului amplificat pentru o perioadă de timp suplimentară, care nu poate fi mai mare de 30 de zile.Ț
Voi ați dat legea, acum e treaba Guvernului s-o aplice. Și nu uita că arafatul vostru e în coasta guvernanților.
Ca si cum.. pesediștii si fanii lor stiu sa scrie si sa citească!
Trololol… Pai nu pe legea voastră v-au faultat, idioților? :))
Tractor,
Tu crezi ca o tara se conduce asa cum conduci un U650? Bine, nici Ludovique nu stie cu volanul prea multe, dar tu nu stii nici cu pedalele si o sa mai mergi si ca fraierul cu frana de mana trasa…
Cand a inceput pandemia n-auzeai nici pas de la Psd, stateau toti cu capul la cutie, acum sunt pe cai mari, numai sa nu se intoarca Covidul, sa-l vedem atunci pe specialistul Ciolacu
Tu chiar sper să nu patrezi nicio distanțare socială, chiar te încurajez sa nu o faci! Intră pe unde poți fără mască, lipește te de lume, supraveghează guvernul și președinția să nu fure, intră în spitale și vezi ce se întâmplă, de fapt :))) (dar, fara masca, ca nu esti tu prost ca noi)! Un om ca tine, atât de deștept, care a observat cum merge lumea, trebuie să meargă la Țăndărei, să se ia cu aia în brațe, ca Cataramă (intenționat cacofonie)!
Da bai nemernicule indemnizatia de revolutionar inapoi! Renunta la ceea.ce furi de 30 de ani! Pervers buzoian ce esti! Copiii tarii fac foamea si tu pe bagi mana in buzunar luna de luna!!! Ii imprumuti pe 30 de ani !!! Huoooo!!! A ajuns buda buzau sa conduca tara !!!
Serviciile te tin inca in brate! Asta e nivelul lor!
Sa cenzuram direct la ratiune, sa-i dam intre picioare de sa vada stele verzi!
De ce dracu n-am plecat definitiv din tara cand am plecat?
Ca imi pare rau de locuri. Ca imi parea rau sa vad steagul atarnat de 1 Decembrie de rable si cocioabe. Ca imi pare rau ca niste amarati si-au pierdut viata prin transee si mocirle pentru niste burti (si atat) ca noi. De ce dracu nu a aparut un virus care sa loveasca acolo unde nu mai este constiinta? Si acum unde sa mai pleci..Marte?
Prostul nu e prost destul daca nu e si fudul!
Adicatelea dupa ce au fost de-a dreptul idioti si au modificat legea in sparlament asa cum au dorit „mintile luminate”, acum se vaita ca au fost prosti de-a binelea!
Specialistii lui Peste prajit, aka Cazanciuc, Niciolaie, Chiordache si Putorel!
borfasii astia fac totul posibil pentru a-si prelau meritele altora …. apropo, borfasi de 2 lei, chiar atat de naivi sunteti sa credeti ca Werner va pune un prim-ministru pesedist?
Ahhh, e posibil ca Werner sa v-o traga de nu va vedeti ….. sa puna un analfabet sau corupt pesedist prim-mistru pentru a „trezi” lumea sa iasa la vot in iarna!!!!!!! Dancila va spune ceva? Dragnea va spune ceva?
alta brasoava
Cu cine vine pzd la guvernare?cuc=vax,pintea=penala,??????ciordache,stanescu= tractor,volguta,fiara, ue pzd
https://www.botosaneanul.ro/stirea-zile/pacienti-sedai-si-cu-telefoanele-inchise-de-personalul-medical-declarati-apoi-morti-familiile-acuza-tacere-din-partea-spitalului/?fbclid=IwAR38bHsU7bVZDIRN7I2zUuMtJmJflkbsY4PLUUbt6D9nckQ2kPjNQXIm2us
Pai e si normal, urmeaza alegeri si e nevoie ca PSD sa controleze organizarea si sa fie la butoane.
Voi va mai aduceti aminte de stirea asta ? Totul se leaga.
https://www.google.com/amp/s/m.hotnews.ro/stire/23627580%3famp