Home » Articole » Biroul UE la Sofia, atacat cu cocktail Molotov de manifestanţi ai extremei drepte proruşi, care se opun aderării la zona euro / Geamuri sparte, pereţii stropiţi cu vopsea roşie / Şase arestări, zece poliţişti răniţi / Von der Leyen denunţă ”vandalizarea” biroului

Biroul UE la Sofia, atacat cu cocktail Molotov de manifestanţi ai extremei drepte proruşi, care se opun aderării la zona euro / Geamuri sparte, pereţii stropiţi cu vopsea roşie / Şase arestări, zece poliţişti răniţi / Von der Leyen denunţă ”vandalizarea” biroului

Biroul UE la Sofia, atacat cu cocktail Molotov de manifestanţi ai extremei drepte proruşi, care se opun aderării la zona euro / Geamuri sparte, pereţii stropiţi cu vopsea roşie / Şase arestări, zece poliţişti răniţi / Von der Leyen denunţă ”vandalizarea” biroului
Sursa foto: Wikimedia Commons /Ministerie van Defensie
Ascultă articolul

Opozanţi de extremă dreapta ai aderării Bulgariei la zona euro au atacat sâmbătă cu cocktail Molotov Biroul Uniunii Europene (UE) la Sofia, iar manifestanţi au încercat să ia cu asalt clădirea în care se află reprezentanţa oficială a UE, fapte condamnate de către preşedinta Comisiei Europene (CE) Ursula von der Leyen, relatează AFP, transmite News.ro.

- articolul continuă mai jos -

Un cocktail Molotov a fost aruncat în uşa de la intrare, care a luat foc.

Geamuri de la primul etaj au fost  sparte iar clădirea a fost stropită cu vopsea roşie.

Partidul Vîzrajdane (Renaşterea, de extremă dreapta, propus) a organizat sâmbătă o adnare de 2.000-3.000 de opozanţi faţă de introducerea euro în aceast stat membru al UE, care vrea să adopte moneda unică.

Manechine reprezentând conducărori europeni – inclusiv reprezentând-o pe preşedinta Băncii centrale Europene (BCE) Christine Lagarde – au fost arese.

Şase persoane au fost arestate, iar zece poliţişti au fost răniţi uşor.

Mulţimea a fost dispersată cu gaze lacrimogene.

Preşedinta CE Ursula von der Leyen a denunţat pe X ”scene scandaloase la Sofia, unde biroul nostru european a fost vandalizat”.

”În Europa, noi ne exercităm dreptul de a manifesta în mod paşnic. Violenţa şi vandalismul nu sunt niciodată soluţia”, denunţă ea.

”Condamnăm ferm profanarea clădirii Parlamentului European (PE) şi a Comisiei Europene în Bulgaria”, comentează pe Facebook Guvernul bulgar.

”Atacurile împotriva instituţiilor sunt inacceptabile”, mai ales ”atunci când ele provin de la simpatizaţi ai unui partid care are reprezentanţi în Parlamentul European”, scrie Executivul de la Sofia.

Bulgaria aşteaptă de mulţi ani să intre în zona euro, iar Guvernul bulgar şi-a intensificat în ultima perioadă eforturile de a răspunde exigenţelor BCE, în speranţa de a trece la euro în 2026.

Extrema dreaptă bulgară cere un referendum pe tema păstrării monedei naţionale, leva, înăs Parlamentul refuză să-l organizeze, iar Curtea Constituţională i-a aprobat această decizie.

Comentarii
  • inapasevedeinvers

    Intrebare pentru G4media: dacă nu cumva aveți un contract de publicitate pentru un site de „escorte”, nu puteți seta filtrul pentru a rejecta un cuvânt anume…? Asa cum procedați pentru a filtra comentariile care nu se aliniază?

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole