Donează aici. Susține o presă liberă.
Funcționăm ca organizație non-profit, iar banii rezultați din contribuțiile cititorilor sunt destinați integral finanțării proiectului G4Media.
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
Puține companii au reușit să definească modul în care oamenii folosesc tehnologia în viața de zi cu zi la fel de clar precum Apple.
Compania, care și-a sărbătorit săptămâna aceasta aniversarea de 50 de ani, a fost fondată de două persoane numite Steve într-un garaj din San Francisco. A avut unele succese cu adevărat remarcabile, dar și câteva eșecuri notabile, notează BBC.
În prezent, aproape una din trei persoane de pe planetă deține un produs Apple, un succes despre care Emma Wall, strateg șef de investiții la compania de servicii financiare Hargreaves Lansdown, spune că ține la fel de mult de marketingul companiei cât de hardware-ul său.
„Au vândut un vis”, a spus ea, adăugând că au introdus ceva „destul de nou la acea vreme – ideea că brandul este la fel de important ca linia de produse”.
Șirul de succese Apple a încetinit, probabil, după moartea cofondatorului său vizionar Steve Jobs, compania concentrându-se mai mult pe perfecționarea tehnologiilor existente.
Ken Segall, directorul creativ al lui Jobs timp de 12 ani, a declarat pentru BBC că actualul director executiv al Apple, Tim Cook, a făcut o „treabă uimitoare” adaptându-se vremurilor și menținând compania profitabilă.
Dar a adăugat că mulți puriști Apple nu mai simt același entuziasm față de actuala etapă a companiei, pentru că „își amintesc că vechiul Apple era Steve Jobs”.
Pe măsură ce compania trece de jumătate de secol, am cerut analiștilor și experților în tehnologie să analizeze câteva dintre modurile semnificative în care Apple a schimbat lumea tech, dar și câteva dintre momentele în care, fără îndoială, a ratat ținta.
Deși nu a fost primul player muzical digital portabil atunci când a fost lansat în 2001, iPod-ul este unul dintre „cele mai iconice produse Apple”, susține Craig Pickerell de la The Apple Geek. Nu doar pentru ceea ce era, ci „pentru ceea ce a schimbat”.
„Playerele MP3 erau greoaie, spațiul de stocare era limitat, iar gestionarea bibliotecii muzicale părea o corvoadă”, a spus el.
„iPod-ul a schimbat toate acestea aproape peste noapte.”
Designul cu rotiță click-wheel a diferențiat dispozitivul și a introdus biblioteca iTunes, deschizând calea pentru descărcările legale de muzică digitală în mainstream.
Lansat în 2007, iPod Touch a fost proiectat de aceeași echipă care ulterior a creat iPhone-ul, care a eclipsat rapid iPod-ul.
„Fără iPod, Apple probabil nu ar fi avut nici forța financiară, nici maturitatea operațională necesară pentru a face față complexității industriei smartphone-urilor”, a spus Francisco Jeronimo, analist tehnologic la firma de cercetare IDC.
Peste 200 de milioane de iPhone-uri sunt vândute în fiecare an, aproximativ unul fiind cumpărat undeva în lume la fiecare șapte secunde.
Pentru Ben Wood de la CCS Insight, este „Hotel California al smartphone-urilor” – odată ce ai unul, este „foarte puțin probabil să părăsești” ecosistemul Apple pentru un dispozitiv Android rival.
„Un iPod, un telefon și un comunicator de internet. Acestea nu sunt trei dispozitive separate, acesta este un singur dispozitiv”, spunea un Steve Jobs zâmbitor, prezentând primul model în 2007.
Ca multe produse revoluționare Apple, iPhone-ul nu a fost primul de acest tip – existau deja telefoane cu internet sau touchscreen.
Dar jurnalista tech Kara Swisher susține că „marketingul spectaculos” l-a propulsat în mainstream.
„Te făcea să nu îl percepi ca pe un dispozitiv tehnologic, ci ca pe un dispozitiv de romantism”, a spus ea.
În momentul lansării Apple Watch în 2015, Jobs murise deja din cauza cancerului.
Succesorul său, Tim Cook, a venit însă cu un obiectiv pe măsura predecesorului său inovator – să creeze cel mai bun ceas din lume.
Din punct de vedere al veniturilor generate pentru Apple – aproximativ 15 miliarde de dolari – este greu de contestat că cel mai vândut smartwatch din lume și-a atins scopul.
„Ca afacere de sine stătătoare, Apple Watch s-ar situa confortabil între primele 250-300 cele mai mari companii din America”, a spus Wood.
Deși primul prototip a fost relativ simplu, modelele ulterioare au inovato în domeniul tehnologiei purtabile pentru sănătate, cu funcții precum monitorizarea ECG și detectarea căderilor, devenind un motor important pentru tehnologia de sănătate și fitness.
Se spune că dispozitivul vinde acum anual mai multe unități decât întreaga industrie tradițională a ceasurilor din Elveția.
În anumite privințe, Apple Lisa, un computer personal lansat în 1983 la prețul ridicat de aproape 10.000 de dolari (aproximativ 6.600 de lire la acea vreme), a fost revoluționar.
A fost unul dintre primele PC-uri care au avut interfață grafică (GUI) și mouse.
Dar analistul tech Paolo Pescatore spune că acest computer, destinat utilizatorilor business, a fost „mult prea scump” pentru a avea succes comercial.
Eșecul, spune el, demonstrează că „a fi înaintea vremurilor nu este suficient dacă produsul este poziționat greșit”.
Apple avea să învețe din greșeli când a lansat Macintosh-ul original un an mai târziu, la un preț mai accesibil de 2.495 de dolari (aproximativ 1.900 de lire în 1984).
Designul tastaturii „butterfly” al Apple – un mecanism introdus în 2015 pentru laptopuri – a fost „un rar pas greșit în materie de fiabilitate”, a spus Pickerell.
Designul, folosit pe dispozitive precum MacBook Air, includea un mecanism cu balama pe două laturi, asemănător aripilor de fluture.
Dar a împărțit opiniile, unii spunând că făcea tastarea mai dificilă și că Apple „prioritizează subțirimea în detrimentul durabilității”, a spus Pickerell.
În 2019, compania a lansat un nou MacBook Pro de 16 inci fără tastatura butterfly.
Un eșec mai recent pentru Apple este headset-ul Vision Pro, susține Wood.
Primul produs complet nou lansat de companie după Apple Watch, pariul Apple pe realitatea mixtă s-a dovedit în cele din urmă prea „greoi” și lipsit de conținut pentru a egala succesul altor produse Apple.
Potrivit site-ului de știri tech The Information, compania a redus producția headset-ului de 3.500 de dolari (2.600 de lire) la doar câteva luni după lansare, din cauza cererii scăzute și a stocurilor nevândute.
Acest pas greșit înseamnă că Apple va „probabil fi mai precaută” în a avansa rapid în domenii conexe, precum ochelarii inteligenți, a spus Wood.