România conduce Slovenia cu 2-0 în meciul pentru calificarea la turneul final…

Jaqueline Cristian – foto: Facebook/ Australian Open

România conduce Slovenia cu 2-0 în meciul pentru calificarea la turneul final Billie Jean King Cup la tenis feminin

România conduce cu 2-0 Slovenia, după primele două meciuri ale întâlnirii de Billie Jean King Cup de la Koper, din calificările pentru turneul final al competiţiei, transmite News.ro.

În primul meci, Ana Bogdan, locul 58 WTA, a învins-o pe Kaja Juvan, numărul 121 mondial, scor 3-6, 6-3, 6-4, în două ore şi jumătate. În setul decisiv, Juvan a condus cu 4-0.

Al doilea meci a fost câştigat de Jaqueline Cristian (180 WTA) în faţa Tamarei Zidansek (102 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-3, în două ore şi cinci minute.

Sâmbătă, de la ora 12.00, Ana Bogdan va juca împotriva Tamarei Zidansek. Meciul va fi urmat de partida de simplu Kaja Juvan – Jaqueline Cristian.

Ultimul meci, cel de dublu, va avea ca protagoniste perechile Irina Bara/Monica Niculescu şi Pia Lovric/Nina Potocnik.

Învingătoarea întâlnirii de la Koper se va califica la turneul final al Billie Jean King Cup. Învinsa va juca în play-off, în noiembrie.