Satelitul european ERS-2 a ars în atmosferă
22 feb.
Satelitul european ERS-2, care și-a încheiat misiunea de observare a Pământului în urmă cu 13 ani, și-a încheiat viața după ce s-a dezintegrat în atmosferă, a anunțat Agenția Spațială Europeană (ESA), citată de AFP. Operațiunea de reintrare în atmosferă a fost lansată în 2011 pentru a preveni distrugerea accidentală a acestui obiect orbital, care ar […]