Japonia va începe joi să elibereze în Oceanul Pacific apa radioactivă tratată de la centrala nucleară Fukushima

Japonia va începe joi să elibereze în Oceanul Pacific apa radioactivă tratată de la centrala nucleară Fukushima, afectată de tsunami, în ciuda opoziției vecinilor săi. Decizia vine la câteva săptămâni după ce organismul de supraveghere nucleară al ONU a aprobat planul, relatează BBC. Aproximativ 1,34 milioane de tone de apă – suficient pentru a umple 500 … Continuă lectura Japonia va începe joi să elibereze în Oceanul Pacific apa radioactivă tratată de la centrala nucleară Fukushima