
BREAKING Partidul extremist AUR pune sub semnul întrebării corectitudinea alegerilor prezidențiale fără să prezinte nici o probă. Partidul lui George Simion cere ”o întrevedere de urgență cu conducerea STS” privind presupuse fraude
Partidul extremist AUR a cerut joi seară o întrevedere de urgență cu conducerea Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS) cu privire la ”posibile fraude electorale la alegerile din 18 mai”, potrivit unui comunicat. AUR și George Simion au vorbit încă de vinerea trecută despre o presupusă fraudare a votului, fără să prezinte nici o probă, pe măsură ce sondajele de opinie au indicat scăderea lui Simion.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media
- articolul continuă mai jos -
AUR își fundamentează solicitarea de întâlnire cu conducerea STS cu ”informațiile apărute în spațiul public care indică faptul că anumite grupuri de interese pregătesc acțiuni de fraudare a procesului electoral din data de 18 mai. Aceste tentative vizează manipularea voinței populare și pot afecta grav integritatea alegerilor prezidențiale”.
Partidul extremist nu dă nici un indiciu concret: ce informații, ce grupuri de interese și ce fraude reclamă.
Surse oficiale au declarat pentru G4Media că partidul extremist AUR ia în calcul să oprească toate acțiunile de campanie electorală joi seară la ora 22.00 și să acuze o presupusă fraudă electorală.
AUR nu a prezentat până acum nici o dovadă privind o presupusă intenție de fraudare a votului.
Acuzațiile nefundamentate de fraudă aduse de George Simion
G4Media a scris încă de luni, 12 mai, că George Simion a început să menționeze constant în ultimele trei zile subiectul unei presupuse fraude la votul din 18 mai. Simion nu aduce nici o probă în sprijinul acuzațiilor sale. Subiectul a apărut în discursul lui George Simion aproape concomitent cu sondajul care arată că distanța dintre el și Nicușor Dan a ajuns la 4 puncte procentuale.
”Să sperăm că nu o să pățim, o fraudă de 1-5 milioane de voturi e singurul mod în care Nicușor Dan poate să câștige. Avem semnale, în curând o să începem o campanie în care să anunțăm fiecare cetățean la ce să fie atent”, a spus el luni într-un live pe Facebook în care a fost convocat de un influencer antivaccinist.
”Am dovezi despre fraudarea finanțării electorale, printre care și felul în care cumpărați la kilogram influenceri. Am dovezi despre boții și softurile pe care le folosiți. Nu știu încă dacă să le fac publice acum, pentru că, nu-i așa, sunt motive de anulare a alegerilor (…) Matematic vreți să câștigați prin fraudă: voturi în plus inventate în anumite puncte cheie: municipiul Buzău, Republica Moldova și altele pe care le vom anunța sau vom crea flagrante. Avertizez fiecare persoană implicată că va răspunde pentru fiecare vot furat, fiecare buletin gata ștampilat băgat în urne sau în saci, pentru fiecare vot multiplu”, a scris Simion duminică pe blogul său.
Sâmbătă, el vorbise despre o presupusă fraudă pregătită de echipa lui Nicușor Dan într-un interviu acordat influencerului MAGA Jack Posobiec.
Vineri, Simion postase același narativ într-un video pe contul său de tiktok. ”Ei sunt cei care încearcă acum să fraudeze voturile în diaspora, în Republica Moldova și încă 2-3 state. Revenim cu aceste informații”, a spus Simion.
George Simion, care a câștigat turul 1 al alegerilor prezidențiale, a început să vorbească de presupusa fraudă în ziua în care Remus Ștefureac, directorul INSCOP, a anunțat că diferența în sondaje dintre Simion și Nicușor Dan a scăzut de la 17 la 4 procente.
„Cifra zilei este 4! 4 procente diferență. În urma cu 2 săptămâni, erau 17 puncte diferență pe simulările de tur 2 între George Simion si Nicușor Dan. 17 procente diferență care s-au topit în doar câteva zile pe fondul incendiului din economie. Vorba PSD dintr-o altă eră: “Îndrăznește să crezi în România!” P.S. În turul 2, cifrele care arată diferența se împart întotdeauna la 2. Pentru ca ce câștigă unul, pierde celălat. Așadar, diferențele sunt mai mici. Evident, evaluări care nu includ votul din diaspora… Să ne bucuram totuși ca vom avea o cursă strânsă cu participare largă. E bine pentru democrație”, a scris Ștefureac vineri seara pe Facebook.
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
13 comentarii